IMG_5881

Pohánkový chlieb

Na tento chlieb budete potrebovať len dve hlavné  ingrediencie. Pohánku a vodu. Chlieb si pečiem doma už niekoľko rokov a postupne som sa dopracovala k tejto forme, ktorá je zo všetkých najjednoduchšia a (pre mňa) najchutnejšia. Pohánka je ľahko stráviteľná, bezlepková, obilnina s výraznou chuťou a všetky tieto charakteristiky z nej vytvárajú superpotravinu na prípravu zdravého, ale hlavne chutného chleba.

 

Ingrediencie:

kvások

– 400g pohánkovej múky

– 1dcl-2dcl vody

– kokosový olej na vymastenie formy

(soľ, rasca, ľanové semiačka, mak, slnečnicové semiačka, sezam, sušené bylinky…)

 

Postup:

1. Vo väčšej mise zmiešajte kvások, múku a vodu. S vodou opatrne, podľa toho akú múku používate (celozrnnú, obyčajnú, prípadne kombináciu týchto) – chcete dosiahnuť tuhé cesto, ktoré sa však ešte stále “leje”.

2. Odoberte asi 3 lyžice zmesi a odložte v prikrytej nádobe do chladničky. Poslúži vám ako kvások pri pečení ďalšieho chleba.

(3.) Podľa svojich preferencií môžete v tomto kroku chlieb upraviť podľa vašich predstáv. Môžete pridať soľ, rôzne semiačka alebo dokonca bylinky či praženú cibuľu. Tieto alternatívy oceníte najmä v prípade ak si chlieb chcete piecť pravidelne.

4. Do kokosovým olejom vymasteného  pekáča vlejte zmes a nechajte cez noc (6-12 hodín) prikrytý postáť .

5. Ráno (alebo po 6-12 hodinách) vyhrejte rúru na 185°C. Na povrch chleba môžete ešte dať lyžičku kokosového oleja. Pečte 40-45 minút.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>